Muhasebecİler Günü Kutlanıyor

Ekim 3, 2019
Ekim 3, 2019 admin

Muhasebe meslek mensupları tarafından kutlanan “muhasebeciler günü” dünyada ve Türkiye’de farklı tarihlerde kutlanıyor. Günün isimlendirilmesinde “muhasebe günü” (accounting day) veya muhasebeciler günü (accountant’s day) tabirlerinin her ikisi de kullanıyor. Biz muhasebeciler günü kavramını tercih ettik, ama iki kavramı da karşılayacak şekilde kullanıyoruz. Bu arada 1-7 mart arasını kapsayan haftanın “muhasebe haftası” veya “muhasebeciler haftası” olarak kutlanması da söz konusu.

Uluslararası muhasebeciler günü (International Accountant’s Day) her yıl 10 Kasım’da tüm dünyada kutlanıyor. 10 Kasımda muhasebeciler için bir tatil olarak değerlendiriyor. Dünya muhasebeciler günü olarak kutlanan 10 Kasımın dışında bazı ülkelerde farklı bir günler de muhasebeciler günü olarak kutlanabiliyor.

Türkiye muhasebeciler gününü farklı bir tarih olarak kutlayan ülkelerden birisi. Türkiye’de muhasebeciler günü 1 Mart’ta olarak kutlanıyor.

Peki, bu tarihin seçilme nedeni nedir?

3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Resmi Gazetede yayımlandığı tarih olan 01.06.1989 tarihinden hareketle önceleri Haziran ayının ilk haftası “Muhasebe Haftası” olarak kutlanıyordu. Ancak, haziran ayında etkinliklerin sönük geçmesi nedeniyle farklı bir tarih arayışına girilmiştir.

Muhasebeciler günü için tarih arayışında tespit edilen tarih, 3568 sayılı Kanunun TBMM’ye sevk edildiği tarih olan 1 Mart olmuştur. 1 Mart’ın “Muhasebe Günü” olarak kutlanması yönünde karar 1994 yılında Sakarya’da yapılan Oda Başkanları toplantısında alınmıştır.